Ajurveda – system holistyczny wywodzący się ze starożytnych Indii. Funkcjonuje kilka tysięcy lat. Termin ajurveda jest złożeniem słów ajuh – „życie”  oraz veda – „wiedza, nauka”. Światowa Organizacja Zdrowia – WHO – w 1979 roku uznała ajurvedę jako jedną z koncepcji zdrowia i terapii. Łączy w sobie aspekt fizyczny, psychiczny i duchowy.

Według starożytnych pism wedyjskich teoria powstania wszechświata oparta jest na pięciu żywiołach. Najpierw powstał eter – wieczna, nieuchwytna substancja, która tworzy wszechświat. Z eteru wyłoniło się powietrze. Poruszające się powietrze wywołało tarcie, z którego wyłonił się ogień. Ogień płonąc w powietrzu, stworzył wilgoć, czyli wodę. Z wody powstała ziemia.

Ajurveda uważa, że nasze ciała składają się z 4 żywiołów – powietrza, ognia, wody i ziemi. Tylko ich równowaga gwarantuje dobre zdrowie i długie życie.

Powietrze w naszym organizmie powoduje krążenie krwi i limfy. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawów, funkcje wydalnicze i odnawianie się komórek. Ogień – odpowiada za energię życiową, procesy trawienne, prawidłową wagę ciała, temperaturę, spalanie kalorii. Wpływa również na emocje – złość, nienawiść, zazdrość. Woda znajduje się w płynach ustrojowych – krwi, limfie, moczu, ślinie. Bez niej nie ma życia. Ziemia to najgęstsza forma materii – stanowi strukturę dla kości, mięśni i organów wewnętrznych.

Teoria żywiołów była podstawą do ustanowienia typologii 3 DOSZvaty, pitty i kaphy – typów energii, które występującą u każdego człowieka.

Każdy człowiek od urodzenia ma określony typ energetyczny – czyli PRAKRITI, w którym dominują 3 dosze.  Na prakriti składa się budowa ciała, wzrost, waga, kolor włosów , kolor skóry, czyli to co widać gołym okiem. To również aspekty umysłowe – sposób myślenia, charakter, intelekt. To również sfera emocjonalna – sposób reagowania, działania, myśli, zachowania.

Vata to eter + powietrze, pitta – ogień + woda, kapha – woda+ ziemia.

Ajurveda dąży do wyrównania wszystkich dosz, czyli wyrównania typów energii. Rzadko zdarza się równowaga. Najczęściej dominuje jedna lub dwie dosze.

Typ Vata – charakteryzuje się kreatywnością i entuzjazmem. Łatwo nawiązuje kontakty z otoczeniem. Jest pomysłowa. Adaptuje się do nowych sytuacji. Jeśli Vata ma zachwianą równowagę bywa rozdrażniona, zestresowana. Męczy ją bezsenność i niepokój. Staje się podejrzliwa.  Skarży się na zaburzenia trawienia i apetytu. Ma zimne kończyny i problemy ze stawami.

Typ Pitta – to osoba precyzyjna, dobrze zorganizowana i skrupulatna. Odważnie podejmuje decyzje. Ma skłonność do podejmowania ryzyka. Wytrwale dąży do celu. Bywa uparta. Jest skuteczna. Cechuje ją jasność umysłu. Można na niej polegać. Pitta w nierównowadze jest impulsywna, nadpobudliwa i skłonna do irytacji. Pamięta krzywdy i ma trudności z przebaczaniem. Skóra ma skłonność do zaczerwienień i wyprysków. Skarży się na problemy trawienne i zapalenia.

Typ Kapha – cechuje spokój i wyciszenie. Jest szczera i uczuciowa. Powoli podejmuje decyzję. Czuje się odpowiedzialna za innych. Łatwo wybacza. Jest lojalna i tolerancyjna. Kapha w nierównowadze bywa przygnębiona i ma skłonność do depresji. Zamyka się w sobie. Jest smutna i melancholijna. Osoba o tym typie energetycznym ma jasną cerę,  mocną budowę ciała i zimne kończyny.

Ajurveda to nie tylko starohinduska metoda leczenia, ale i sposób na zachowanie równowagi organizmu. Mimo że , człowiek rodzi się w równowadze, to podczas swojego życia równowaga ta ulega zatraceniu. Powoduje ją niewłaściwy tryb życia, stresy, zła dieta, brak ruchu. Dlatego równowaga w ajurvedzie dotyczy wszystkich aspektów życia a także ciała, ducha i umysłu. Jeśli choruje ciało, choruje również umysł. Ogromny wpływ na zdrowie i życie ma  nastawienie do problemów i myśli. Już w starożytnych Indiach wiedziano,  że umysł i kondycja ciała są ściśle ze sobą powiązane. Umysł ma moc uzdrawiania, czyli przywracania równowagi, Niestety potrafi również prowadzić do destrukcji i wywoływaniu chorób. Wszystkie działania powinny dążyć do harmonii umysłu, ciała i ducha. Dlatego ajurveda zwraca uwagę na właściwą dietę, ćwiczenia, masaże i medytacje. Wszystko to ma utrzymać dobry stan zdrowia .

Rozpoczynając drogę powrotu do zdrowia  powinniśmy zacząć od usunięcia z organizmu toksyn, które gromadzą się z powodu niewłaściwej diety czy nie radzenia sobie z emocjami.  W usuwaniu toksyn na pomoc przychodzi nam masaż ajurvedyjski. Odpowiednie masowanie punktów naszego ciała odpowiadających za funkcjonowanie poszczególnych narządów z dobranymi odpowiednio olejami lub ziołami doskonale wpływa na poprawę ciała i duszy. Jest w stanie zniwelować problemy cywilizacyjne takie jak, stres, bezsenność, bóle migrenowe. Przy okazji wspiera nasz metabolizm, poprawia krążenie, oczyszcza i rewitalizuje.