Ajurveda – system holistyczny wywodzący się ze starożytnych Indii. Funkcjonuje kilka tysięcy lat. Termin ajurveda jest złożeniem słów ajuh – „życie”  oraz veda – „wiedza, nauka”. Światowa Organizacja Zdrowia – WHO – w 1979 roku uznała ajurvedę jako jedną z koncepcji zdrowia i terapii. Łączy w sobie aspekt fizyczny, psychiczny i duchowy.

Ajurveda to nie tylko starohinduska metoda leczenia, ale i sposób na zachowanie równowagi organizmu. Mimo że , człowiek rodzi się w równowadze, to podczas swojego życia równowaga ta ulega zatraceniu. Powoduje ją niewłaściwy tryb życia, stresy, zła dieta, brak ruchu. Dlatego równowaga w ajurvedzie dotyczy wszystkich aspektów życia a także ciała, ducha i umysłu. Jeśli choruje ciało, choruje również umysł. Ogromny wpływ na zdrowie i życie ma  nastawienie do problemów i myśli. Już w starożytnych Indiach wiedziano,  że umysł i kondycja ciała są ściśle ze sobą powiązane. Umysł ma moc uzdrawiania, czyli przywracania równowagi, Niestety potrafi również prowadzić do destrukcji i wywoływaniu chorób. Wszystkie działania powinny dążyć do harmonii umysłu, ciała i ducha. Dlatego ajurveda zwraca uwagę na właściwą dietę, ćwiczenia, masaże i medytacje. Wszystko to ma utrzymać dobry stan zdrowia .

Rozpoczynając drogę powrotu do zdrowia  powinniśmy zacząć od usunięcia z organizmu toksyn, które gromadzą się z powodu niewłaściwej diety czy nie radzenia sobie z emocjami.  W usuwaniu toksyn na pomoc przychodzi nam masaż ajurvedyjski, który swymi korzeniami sięga starożytnych Indii. Odpowiednie masowanie punktów naszego ciała odpowiadających za funkcjonowanie poszczególnych narządów z dobranymi odpowiednio olejami lub ziołami doskonale wpływa na poprawę ciała i duszy. Jest w stanie zniwelować problemy cywilizacyjne takie jak, stres, bezsenność, bóle migrenowe. Przy okazji wspiera nasz metabolizm, poprawia krążenie, oczyszcza i rewitalizuje.