Ajurveda
System holistyczny wywodzący się ze starożytnych Indii. Funkcjonuje kilka tysięcy lat. Termin ajurveda jest złożeniem słów ajuh – „życie” oraz veda – „wiedza, nauka”. Światowa Organizacja Zdrowia – WHO – w 1979 roku uznała ajurvedę jako jedną z koncepcji zdrowia i terapii. Łączy w sobie aspekt fizyczny, psychiczny i duchowy.
Według starożytnych pism wedyjskich teoria powstania wszechświata oparta jest na pięciu żywiołach. Najpierw powstał eter – wieczna, nieuchwytna substancja, która tworzy wszechświat. Z eteru wyłoniło się powietrze. Poruszające się powietrze wywołało tarcie, z którego wyłonił się ogień. Ogień płonąc w powietrzu, stworzył wilgoć, czyli wodę. Z wody powstała ziemia.
Ajurveda uważa, że nasze ciała składają się z 4 żywiołów – powietrza, ognia, wody i ziemi. Tylko ich równowaga gwarantuje dobre zdrowie i długie życie.
Powietrze w naszym organizmie powoduje krążenie krwi i limfy. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawów, funkcje wydalnicze i odnawianie się komórek. Ogień – odpowiada za energię życiową, procesy trawienne, prawidłową wagę ciała, temperaturę, spalanie kalorii. Wpływa również na emocje – złość, nienawiść, zazdrość. Woda znajduje się w płynach ustrojowych – krwi, limfie, moczu, ślinie. Bez niej nie ma życia. Ziemia to najgęstsza forma materii – stanowi strukturę dla kości, mięśni i organów wewnętrznych.
Teoria żywiołów była podstawą do ustanowienia typologii 3 DOSZ – vaty, pitty i kaphy – typów energii, które występującą u każdego człowieka.
Każdy człowiek od urodzenia ma określony typ energetyczny – czyli PRAKRITI, w którym dominują 3 dosze. Na prakriti składa się budowa ciała, wzrost, waga, kolor włosów , kolor skóry, czyli to co widać gołym okiem. To również aspekty umysłowe – sposób myślenia, charakter, intelekt. To również sfera emocjonalna – sposób reagowania, działania, myśli, zachowania.
Vata to eter + powietrze, pitta – ogień + woda, kapha – woda+ ziemia.
Ajurveda dąży do wyrównania wszystkich dosz, czyli wyrównania typów energii. Rzadko zdarza się równowaga. Najczęściej dominuje jedna lub dwie dosze.
Typ Vata – charakteryzuje się kreatywnością i entuzjazmem. Łatwo nawiązuje kontakty z otoczeniem. Jest pomysłowa. Adaptuje się do nowych sytuacji. Jeśli Vata ma zachwianą równowagę bywa rozdrażniona, zestresowana. Męczy ją bezsenność i niepokój. Staje się podejrzliwa. Skarży się na zaburzenia trawienia i apetytu. Ma zimne kończyny i problemy ze stawami.
Typ Pitta – to osoba precyzyjna, dobrze zorganizowana i skrupulatna. Odważnie podejmuje decyzje. Ma skłonność do podejmowania ryzyka. Wytrwale dąży do celu. Bywa uparta. Jest skuteczna. Cechuje ją jasność umysłu. Można na niej polegać. Pitta w nierównowadze jest impulsywna, nadpobudliwa i skłonna do irytacji. Pamięta krzywdy i ma trudności z przebaczaniem. Skóra ma skłonność do zaczerwienień i wyprysków. Skarży się na problemy trawienne i zapalenia.
Typ Kapha – cechuje spokój i wyciszenie. Jest szczera i uczuciowa. Powoli podejmuje decyzję. Czuje się odpowiedzialna za innych. Łatwo wybacza. Jest lojalna i tolerancyjna. Kapha w nierównowadze bywa przygnębiona i ma skłonność do depresji. Zamyka się w sobie. Jest smutna i melancholijna. Osoba o tym typie energetycznym ma jasną cerę, mocną budowę ciała i zimne kończyny.
Ajurveda to nie tylko starohinduska metoda leczenia, ale i sposób na zachowanie równowagi organizmu. Mimo że , człowiek rodzi się w równowadze, to podczas swojego życia równowaga ta ulega zatraceniu. Powoduje ją niewłaściwy tryb życia, stresy, zła dieta, brak ruchu. Dlatego równowaga w ajurvedzie dotyczy wszystkich aspektów życia a także ciała, ducha i umysłu. Jeśli choruje ciało, choruje również umysł. Ogromny wpływ na zdrowie i życie ma nastawienie do problemów i myśli. Już w starożytnych Indiach wiedziano, że umysł i kondycja ciała są ściśle ze sobą powiązane. Umysł ma moc uzdrawiania, czyli przywracania równowagi, Niestety potrafi również prowadzić do destrukcji i wywoływaniu chorób. Wszystkie działania powinny dążyć do harmonii umysłu, ciała i ducha. Dlatego ajurveda zwraca uwagę na właściwą dietę, ćwiczenia, masaże i medytacje. Wszystko to ma utrzymać dobry stan zdrowia .
Rozpoczynając drogę powrotu do zdrowia powinniśmy zacząć od usunięcia z organizmu toksyn, które gromadzą się z powodu niewłaściwej diety czy nie radzenia sobie z emocjami. W usuwaniu toksyn na pomoc przychodzi nam masaż ajurvedyjski. Odpowiednie masowanie punktów naszego ciała odpowiadających za funkcjonowanie poszczególnych narządów z dobranymi odpowiednio olejami lub ziołami doskonale wpływa na poprawę ciała i duszy. Jest w stanie zniwelować problemy cywilizacyjne takie jak, stres, bezsenność, bóle migrenowe. Przy okazji wspiera nasz metabolizm, poprawia krążenie, oczyszcza i rewitalizuje
Zabieg na oczy Netra Dhara
Masaż twarzy Mukabhyanga
Masaż ciała Abhyanga
Dobre samopoczucie to harmonia ciała i umysłu. Na tym założeniu bazuje hinduska filozofia, na której opiera się masaż ajurwedyjski. Jego odmianą jest masaż olejowy całego ciała Abhyanga Ajurveda. Jego rolą jest zachowanie i przywrócenie duchowo – fizycznej równowagi. „ Abhi” w sanskrycie znaczy – „do”, a słowo „ang” oznacza ruch do. Abhyanga jest więc powrotem do zdrowia dzięki ruchom wykonywanym przez terapeutę spa.
Abhyanga przynosi odmłodzenie i oczyszczenie. Dzieje się to za pomocą oleju, który jest wmasowywany w ciało. Zgodnie z założeniem pomaga oczyścić organizm z nagromadzonych w nim toksyn. Poprawia się metabolizm i przyspiesza spalanie materii.
Masaż ciała z peelingiem ziołowym Udvartana
Udvartana ten masaż sięga korzeniami starożytnych Indii. Łączy w sobie uzdrawiający dotyk dłoni , moc oleju i właściwości ziół. To pełen relaks i odprężenie. Podczas sesji jesteśmy nacierani specjalną mieszanką ziół, która działa na nasze ciało nie tylko niezwykle uspokajająco, ale również kojąco. Takie rozwiązanie może złagodzić wiele naszych dolegliwości.
Pragnąc osiągnąć pełny relaks, warto zdecydować się właśnie na masaż Udvartana. Jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto jest zmęczony codziennymi obowiązkami oraz nadmiarem stresu. Dzięki niemu można w końcu pozbyć się złych emocji, jak również napięcia mięśniowego. Ponadto masaż Udvartana działa również leczniczo.
Pobudza skórę do odnowy. Wspiera kuracje odchudzające. Stymuluje metabolizm komórkowy. Przeciwdziała zatrzymywaniu się wody w organizmie. Wspiera walkę z cellulitem. Modeluje sylwetkę. Usprawnia krążenie krwi i limfy. Oczyszcza organizm ze złogów nagromadzonych z powodu złej diety czy z zanieczyszczonego środowiska. Doskonale detoksykuje. Działa przeciwzapalnie . Podnosi odporność organizmu. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Usuwa stany zapalne.
Proszek z ziół używany do masażu peelinguje skórę, która staje się gładka i elastyczna. Wpływa na syntezę kolagenu, dzięki czemu ujędrnia skórę. Dlatego tak świetnie sprawdzi się przy suchych skórach. Masaż udvartana likwiduje napięcia mięśniowe. Dobrze radzi sobie w likwidacja ciężkości nóg.
Warto sprawdzić na sobie masaż Udvartana, który jest doskonałym czasem relaksu i sposobem na poprawę zdrowia i nastroju.
Masaż głowy, szyi i barków Shiroabhyanga
Masaż pleców na siedząco Upanhasveda
Masaż redukuje zmęczenie, zwalcza dolegliwości bólowe szczególnie w okolicy lędźwiowo- krzyżowej, migrenowe bóle głowy, stany napięcia nerwowego. Korzystnie wpływa na układ nerwowy i mięśniowy harmonizując go. Wprawia w stan relaksu i odpoczynku. Relaksuje i odpręża. Szczególnie polecany osobom z siedzącym trybem życia.
Zabieg olejowy i masaż pleców Khadi Vasti
Masaż stóp i łydek Padabhyanga
Intensywny masaż stóp i łydek wywodzący się ze ayurvedy. Oprócz masażu łączy w jednym akupresurę i refleksologię. Uwalnia napięcia. Zmniejsza stres i ogólny niepokój. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych – krążenia krwi, zmniejszenie obrzęków, poprawę metabolizmu. Doskonały sposób na relaks.