sucha skora

Różnice między skórą suchą a odwodnioną

Skóra sucha czy odwodniona?

Często nie widzimy różnicy między tymi dwoma terminami. A różnica jest zasadnicza.

Skóra sucha to jeden z typów skóry występujący obok typu skóry tłustej, normalnej czy mieszanej. Skóra sucha jest szorstka, cienka i często się łuszczy. Szybciej ulega podrażnieniom. Może być zaczerwieniona i chropowata. Elementem wspólnym dla skóry suchej i odwodnionej jest wrażenie ściągania i napięcia szczególnie po myciu.

Pielęgnacja skóry suchej opiera się na dostarczeniu jej aktywnych składników. Doskonale sprawdzają się zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, pantenolu, allantoiny, witamin A czy E. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zabieg Infuzji tlenowej Monduniq – to nawilżająca bomba dla naszej skóry.

Skóra odwodniona jest skórą wysuszoną na skutek niewłaściwej pielęgnacji, diety czy picia zbyt małej ilości wody. Na kondycję cery wpływają również zjawiska atmosferyczne – wiatr, chłód, mróz czy praca w zamkniętych pomieszczeniach, często klimatyzowanych. Palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu wysusza skórę. Niestety również stres odpowiada za wysuszenie skóry.

Jak do tego dochodzi? Skóra posiada barierę hydrolipidową, która chroni ja przed utratą wody. Gdy dochodzi do zaburzenia, to woda z głębszych warstw skóry przedostaje się do naskórka i wyparowuje.

Skóra odwodniona jest mało elastyczna. Ściąga się po umyciu i łuszczy. Jest cienka, szara i pozbawiona blasku. Na takiej skórze nie trzyma się makijaż – klientki określają to jako „ warzenie się makijażu”. Znacie to uczucie?

Dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja domowa. Szczególnie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. O tym już w kolejnym artykule.

Możliwość komentowania została wyłączona.